Producenci
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych 0
Dezynfekcja i sterylizacja – w jakim celu i dlaczego jest ważna?

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Jeśli wykonujesz zawód stylistki paznokci lub przeprowadzasz inne zabiegi kosmetyczne to wiedza na ten temat pozwoli Ci wykonywać pracę w zdrowy i bezpieczny sposób, a osobom korzystającym z gabinetów kosmetycznych da poczucie spokoju.

Jakie są różnice między dezynfekcją a sterylizacją?

Zasadnicza różnica między tymi dwoma pojęciami polega na tym, że w wyniku dezynfekcji zniszczone zostają wegetatywne formy drobnoustrojów chorobotwórczych, bakterii, prątków, grzybów i wirusów, natomiast w trakcie procesu sterylizacji zabijane są wszystkie mikroorganizmy znajdujące się w lub na danym przedmiocie, także formy przetrwalnikowe bakterii. Prawidłowo wysterylizowany materiał staje się jałowy. Ponadto dobrze mieć nawyki dezynfekowania narzędzi bezpośrednio po zabiegu, niweluje to niekontrolowane rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jakie środki do dezynfekcji?

W procesie dezynfekcji bardzo przydatne są różnego rodzaju środki chemiczne. Najlepiej stosować znane i sprawdzone preparaty renomowanych producentów, jak np. Aerodesin, AHD 1000, Lysoformi Plus, Mediquick, Barricade, Aniosyme dd1, Medilab. Środki te przeznaczone są do dezynfekcji powierzchni i narzędzi oraz do dezynfekcji skóry, ale tylko po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją i odpowiednim przygotowaniu roztworu. W gabinetach kosmetycznych powinno się stosować tylko certyfikowane środki. W przypadku, kiedy gabinety nie posiadają Autoklawu, bardzo ważne jest, aby na opakowaniu środka dezynfekującego, widniała informacja, czy produkt jest też sporobójczy.

Dezynfekcję lub sterylizację można wykonać środkami fizycznymi lub chemicznymi:

• Do fizycznych zaliczamy wysoką temperaturę, gorące powietrze i nasyconą parę wodną w Autoklawie.

• Do likwidacji drobnoustrojów metodą chemiczną używamy preparatów takich jak alkohole, tlenek etylenu, aldehydy i związki fenoli. Preparaty używamy do kąpieli w specjalnych wanienkach do dezynfekcji po wcześniejszym wykonaniu roztworu według zaleceń producenta. Natomiast powierzchnie przecieramy roztworem i ręcznikami papierowymi.

• Jeżeli chodzi o powietrze w gabinetach, również mogą, zwłaszcza teraz w okresie panowania COVID-19 być sterylizowane przy pomocy lamp bakteriobójczych.

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym jest niezmiernie ważną procedurą, zarówno ze względu na bezpieczeństwo jak i wymogi sanitarno-epidemiologiczne narzucone przez przepisy prawa. Najlepszą i zarazem najbardziej skuteczną metodą sterylizacji jest stosowanie autoklawów medycznych. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych przy pomocy autoklawów firmy LOFOMED jest prosta i co najważniejsze mega skuteczna !!!

Autoklawy medyczne i kosmetyczne

Lampy bakteriobójcze – do czego służą?

Lampy bakteriobójcze służą do sterylizacji miejsc pracy oraz narzędzi, do tej pory wykorzystywane były tylko w laboratoriach biologicznych, a także placówkach medycznych. Gabinety Kosmetyczne dla zapewnienia sobie i swoim klientom bezpieczeństwa, również zaczęły wykorzystywać wspomnianą metodę. Światło UV jest uznawane za najbardziej skuteczną metodę jako środek bakteriobójczy oraz wirusobójczy, zwłaszcza w laboratoriach. Lampy bakteriobójcze UV-C + OZON bardzo dobrze dezynfekują zewnętrzne powierzchnie mebli. Są one instalowane zazwyczaj na suficie, ponieważ służą również do dezynfekcji powietrza. Bywają również stojące lub mobilne.

Środki ostrożności w gabinetach kosmetycznych

Omówiliśmy potrzeby i różnice między dezynfekcją a sterylizacją, zatem przejdźmy na równie ważny temat dezynfekcji i ochrony skóry. W jaki sposób i czy to robić?

Tak powinna przebiegać prawidłowo wykonana usługa w Gabinecie Kosmetycznym:

  1. Mycie rąk przez klientkę, mydłem i ciepłą wodą, a nawet użycie małej twardej szczoteczki do paznokci, którą później zdezynfekujesz.
  2. Suszenie rąk ręcznikami papierowymi.
  3. Dezynfekcja dłoni środkiem o zawartości co najmniej 60% alkoholu.
  4. Ubranie maseczki jednorazowej przez klientkę (zapewni jej komfort i spokój).
  5. Stylistka paznokci wykonuje te same czynności i ubiera rękawiczki, maseczkę niekiedy przyłbice.
  6. Pilniczki, bloczki, serwety są jednorazowego użytku, po użyciu są wyrzucane przy Klientce.
  7. Narzędzia są w torebkach przeznaczonych do autoklawu (sterylizacji) są otwierane przy Klientce, torebka posiada czarny znak kontrolny po sterylizacji.
  8. Po wykonanej usłudze, w ręce klientki można wsmarować krem pielęgnacyjny, ważna jest ochrona przy częstej dezynfekcji skóry dłoni.
  9. Kiedy Klientka opuszcza gabinet, powierzchnia robocza jest dezynfekowana, narzędzia kosmetyczne umieszczane są w wanience, w której jest każdego dnia przygotowywany świeży roztwór do dezynfekcji.
  10. Po zakończonej pracy można włączyć lampę bakteriobójczą na co najmniej pół godziny.

Tak przeprowadzone procedury w Gabinetach Kosmetycznych zapewniają każdej klientce oraz osobie wykonującej zabieg bezpieczeństwo i spokój. To najważniejsze informacje, jeśli chodzi o standardy sanitarne w Gabinecie Kosmetycznym.

Na co dzień należy pamiętać o środkach ostrożności, stosując płyny do dezynfekcji. Istnieje wiele rodzajów i odmian oraz natężenia %. Nie wymagamy, abyście byli młodymi chemikami, ale zaleca się czytać ulotki dołączone przez producentów. Jako stylistka paznokci będąca od 15 lat w branży raz edukator zawodu, spotkałam się z wieloma przypadkami alergii, uczuleń a wręcz poparzeń skóry, źle zastosowanymi preparatami do dezynfekcji. Ważne jest, abyście byli świadomi, że to, co pomaga na jedno może szkodzić na coś innego. Nadużywanie tego typu środków prowadzi do skrajnych alergii krzyżowych organizmu. Chroniąc się przed wirusami i bakteriami osłabiamy układ odpornościowy i stajemy się bardziej uczuleni i podatni na otaczające nas środowisko.

Nazywam się Agnieszka Witkowska interesuje mnie Wasze i moje dobro. Odpowiedzialność zawodowa nakazuje mi uświadomić Was o tym, że co może służyć również może szkodzić. Więcej uważności i ostrożności, a także rozsądku w używaniu środków chemicznych.

Agnieszka Witkowska Szkoła Piękna i Pasji

Stylista, edukator - Agnieszka Witkowska

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl